Noc Oscarov cover

Najlepšia herečka v hlavnej úlohe: Olivia Colman vo filme Favoritka

27. 02 2019 11:55 | dg
Olivia Colman získala Oscara za najlepšiu herečku v hlavnej úlohe
Olivia Colman získala Oscara za najlepšiu herečku v hlavnej úlohe Foto: Profimedia.sk

Sošku si odniesla za bravúrne stvárnenie kráľovnej Anny.

Najlepšou herečkou v hlavnej úlohe sa na udeľovaní 91. ročníka najprestížnejších filmových cien stala herečka Olivia Colman za stvárnenie kráľovnej Anny vo filme Favoritka (The Favourite).

Hoci mnohí očakávali, že si zlatú sošku odnesie herečka Glenn Close za film Žena, ktorá bola na Oscara nominovaná už celkovo sedemkrát, nakoniec sa z víťazstva teší sympatická Angličanka. Jej ďakovná reč, ktorá patrila k najvtipnejším, hovorí za všetko.

„Toto je naozaj celkom stresujúce. To je ohromná sranda. Mám Oscara! OK, chcem sa poďakovať mnohým ľudom, ak na niekoho z vás zabudnem, nájdem si vás a vyobjímam vás,“ začala ďakovnú reč.

„Ale Yorgo, môj najlepší režisér a najlepší film, a s Emmou a Rachel, dvomi najkrásnejšími ženami na svete, do ktorých som sa zamilovala a chodila každý deň do práce, teda, dokážete si to predstaviť, nebolo to utrpenie,“ pokračovala.

„Byť v tejto kategórii s týmito výnimočnými ženami... Glenn Close, tak dlho si mojím idolom a nechcela som, aby to takto dopadlo. Si úžasná a veľmi ťa milujem,“ neskrývala emócie Olivia.

Následne sa poďakovala svojim agentom Lindy King, Olivii Homan a Hildy Gottlieb a svojej hovorkyni Bryne Rifkin. „Všetkých vás ľúbim. Ďakujem ti, Lindy King, moja agentka, ktorá sa ma pred 20 rokmi ujala, ďakujem ti veľmi pekne. A takisto Olive a Hildy a Bryne, ktoré ma prinútili urobiť veci, na ktoré som povedala nie, ale mali pravdu.“

„Mojej mame a môjmu otcovi, veď vy viete. A mojim deťom, ktoré sú doma a sledujú to. Teda, ak sa nepozerajú, tak výborne, ale dúfam, že sa pozeráte. Toto sa už viackrát nezopakuje,“ povedala, načo sa hostia v publiku začali smiať.

Pripomenula, že v minulosti pracovala ako upratovačka a svoju prácu milovala. „A hocijakému malému dievčatku, ktorá si nacvičuje ďakovnú reč, nikdy neviete. Pracovala som ako upratovačka a svoju prácu som milovala, strávila som celkom dosť času tým, že som si toto predstavovala,“ povedala.

Nakoniec sa poďakovala svojmu manželovi, Edovi Sinclairovi: Ďakujem tebe, môjmu manželovi Edovi, môjmu najlepšiemu priateľovi. Tak veľmi ťa milujem... 25 rokov ma podporuješ zo všetkých najviac, bude plakať! Ach, ďakujem ti veľmi pekne... Lady Gaga!“ a speváčke v hľadisku poslala bozk, ktorá jej ho vrátila.

 

Profil Olivie Colman

Olivia Colman, celým menom Sarah Caroline Olivia Colman, je anglická herečka. Narodila sa 30. januára 1974 v meste Norwich.

Na konte má filmy ako Železná lady, Nočná jazda či Vražda v Orient exprese. V historickej snímke Favoritka si zahrala hlavnú postavu kráľovnej Anny, ktorá vládla Veľkej Británii na začiatku 18. storočia.

Pre Oliviu jto bola vôbec prvá nominácia na Oscara (v kategórii Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe).

Od roku 2001 je vydatá za Eda Sinclaira a spoločne vychovávajú tri deti.

O filme Favoritke (The Favourite)

Na začiatku 18. storočia vládne Veľkej Británii kráľovná Anna (Olivia Colman), posledná z rodu Stuartovcov, ktorá sa do histórie zapísala skôr neslávne. Je plachá a prehliadná, trpí bolestivou chorobou DNA a nie je ani veľmi vzdelaná, čím sa stáva dokonalou obeťou manipulátorov.

Jej jedinou oporou v živote je lady Sarah (Rachel Weisz) a ich vzťah postupne prerastá skoro až do akejsi milostnej symbiózy. Sarah sa vďaka tomu dostala do najvyšších kruhov anglickej aristokracie a za neistú kráľovnú prakticky vládne sama. Spoza kráľovninho trónu robí všetky dôležité rozhodnutia ohľadom chodu štátu. Zároveň si svoju pozíciu ostro stráži a nikoho k nej nepustí, aby ju nemohol ovplyvniť. Podcenila len svoju sesternicu Abigail (Emma Stone), ktorá po tom, čo jej rodina zbankrotovala, prišla na dvor prosiť o prácu služobnej. Sarah ju z ľútosti prijala. Netuší však, že by ctižiadostivá Abigail mohla ohroziť jej rolu kráľovninej favoritky. Zatiaľ čo Abigail vďaka svojej obľube u panovníčky rýchlo stúpa na spoločenskom rebríčku, od Sarah sa priazeň začína odvracať. A to nemôže zostať bez pomsty (CinemArt).

Film Favoritka bol nominovaný na Oscara v desiatich kategóriách - Najlepší film, Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe, Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe (dvakrát), Najlepšia réžia, Najlepší pôvodný scenár, Najlepšia kamera, Najlepší filmový strih, Najlepšie kostýmy a Najlepšia výprava. Zo všetkých nominácií nakoniec premenil na víťazstvo iba jednu.

Oficiálny trailer na film Favoritka:

Komentáre (0)