Noc Oscarov cover

Bohemian Rhapsody valcoval! Najlepší film je obrovským prekvapením

25. 02 2019 05:25 , článok bol aktualizovaný 25. 02 2019 05:25 | markiza.sk
Poznáme víťazov 91. ročníka Oscarov
Poznáme víťazov 91. ročníka Oscarov Foto: Chris Pizzello/Invision/AP

Najočakávanejšia filmová noc roka je za nami. Pozrite si prehľad víťazov.

Najočakávanejšia filmová noc roka je za nami. V poradí 91. ročník odovzdávania najprestížnejších filmových cien sa aj tento rok konal v losangelskom Dolby Theatre. Tohtoročné udeľovanie Oscarov sa po 30 rokoch zaobišlo bez hlavného moderátora.

Snímka Bohemian Rhapsody premenila najviac nominácií na Oscara na víťazstvo. Nominovaná bola v piatich kategóriách a na konte má štyri zlaté sošky.

Najlepším filmom sa prekvapivo stala snímka Zelená kniha. Mnohí totižto tipovali na víťaza čierno-bielu snímku Roma od Alfonsa Cuaróna.

Najlepším hercom v hlavnej úlohe sa stal Rami Malek za stvárnenie Freddieho Mercuryho, najlepšou herečkou je Olivia Colman za snímku Favoritka. Tipom na víťaza v tejto kategórii bola herečka Glenn Close, ktorá má na konte až sedem nominácií na Oscara, zatiaľ však nepremenila žiadnu na víťazstvo.

Film Favoritka mal spolu s filmom Roma najviac nominácií na Oscara (10), zlatú sošku získal však len jednu.

Živý prenos z Noci Oscarov ste mohli sledovať na stanici Doma s moderátorom Romanom Juraškom a jeho hosťami - stylistkou Zuzanou Kanisovou, filmovým kritikom Petrom Konečným a redaktorom Borisom Pršom.

PREHĽAD VÍŤAZOV 91. ROČNÍKA OSCAROV:

Najlepší film – Zelená kniha

Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe – Rami Malek (Bohemian Rhapsody)

Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe – Mahershala Ali (Zelená kniha)

Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe – Olivia Colman (Favoritka)

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe – Regina King (If Beale Street Could Talk)

Najlepšia réžia – Alfonso Cuarón (Roma)

Najlepšia výprava – Čierny panter

Najlepšia kamera – Alfonso Cuarón (Roma)

Najlepší strih – Bohemian Rhapsody

Najlepší strih zvuku – Bohemian Rhapsody

Najlepší mix zvuku – Bohemian Rhapsody

Najlepšia filmová hudba – Čierny panter

Najlepšia filmová pieseň – Shallow (Zrodila sa hviezda)

Najlepší cudzojazyčný film - Roma

Najlepší dokumentárny film – Free Solo

Najlepší krátky dokumentárny film – Period. End of Sentence.

Najlepší animovaný film – Spider-Man: Paralelné svety

Najlepší krátky animovaný film - Bao

Najlepší krátky hraný film - Skin

Najlepšie vizuálne efekty – Prvý človek

Najlepšie masky – Vice (Greg Cannom, Kate Biscoe, Patricia Dehaney)

Najlepšie kostýmy – Čierny panter (Ruth Carter)

Najlepší pôvodný scenár – Zelená kniha

Najlepší adaptovaný scenár - BlacKkKlansman

Minúta po minúte z Noci Oscarov 2019:

05:14 Moment, na ktorý všetci čakali... Julia Roberts odovzdáva najočakávanejšie ocenenie celých Oscarov. Najlepším filmom sa prekvapivo stala snímka Zelená kniha, ktorá má na konte celkovo tri Oscary. Víťazom gratulujeme!

 

05:07 Ocenenie za najlepšiu réžiu odovzdal minuloročný držiteľ Oscara v tejto kategórii Guillermo del Toro. Oscara si odniesol Alfonso Cuarón za film Roma.

 

04:58 Najlepšou herečkou v hlavnej úlohe sa stala Olivia Colman za film Favoritka. Snímka mala na konte desať nominácií, na víťazstvo zatiaľ premenila iba jednu. Oscara odovzdali Frances McDormand a Sam Rockwell.

„Toto je naozaj celkom stresujúce. To je ohromná sranda. Mám Oscara! OK, chcem sa poďakovať mnohým ľudom, ak na niekoho z vás zabudnem, nájdem si vás a vyobjímam vás,“ začala ďakovnú reč.

„Ale Yorgo, môj najlepší režisér a najlepší film, a s Emmou a Rachel, dvomi najkrásnejšími ženami na svete, do ktorých som sa zamilovala a chodila každý deň do práce, teda, dokážete si to predstaviť, nebolo to utrpenie,“ pokračovala.

„Byť v tejto kategórii s týmito výnimočnými ženami... Glenn Close, tak dlho si mojím idolom a nechcela som, aby to takto dopadlo. Si úžasná a veľmi ťa milujem,“ neskrývala emócie Olivia.

Následne sa poďakovala svojim agentom Lindy King, Olivii Homan a Hildy Gottlieb a svojej hovorkyni Bryne Rifkin. „Všetkých vás ľúbim. Ďakujem ti, Lindy King, moja agentka, ktorá sa ma pred 20 rokmi ujala, ďakujem ti veľmi pekne. A takisto Olive a Hildy a Bryne, ktoré ma prinútili urobiť veci, na ktoré som povedala nie, ale mali pravdu.“

„Mojej mame a môjmu otcovi, veď vy viete. A mojim deťom, ktoré sú doma a sledujú to. Teda, ak sa nepozerajú, tak výborne, ale dúfam, že sa pozeráte. Toto sa už viackrát nezopakuje,“ povedala, načo sa hostia v publiku začali smiať.

Pripomenula, že v minulosti pracovala ako upratovačka a svoju prácu milovala. „A hocijakému malému dievčatku, ktorá si nacvičuje ďakovnú reč, nikdy neviete. Pracovala som ako upratovačka a svoju prácu som milovala, strávila som celkom dosť času tým, že som si toto predstavovala,“ povedala.

Nakoniec sa poďakovala svojmu manželovi, Edovi Sinclairovi: „Ďakujem tebe, môjmu manželovi Edovi, môjmu najlepšiemu priateľovi. Tak veľmi ťa milujem... 25 rokov ma podporuješ zo všetkých najviac, bude plakať! Ach, ďakujem ti veľmi pekne... Lady Gaga!“ a speváčke v hľadisku poslala bozk, ktorá jej ho vrátila.

 

04:45 Najlepším hercom v hlavnej úlohe sa stáva Rami Malek za film Bohemian Rhapsody!

Tridsaťsedemročný herec s egyptskými koreňmi v ďakovnej reči najprv poďakoval svojej matke. Neskôr sa zamyslel nad tým, čo by bol povedal svojmu mladšiemu ja.

„To dieťa zápasilo so svojou identitou... Myslím na všetkých, ktorí s tým bojujú. Urobili sme film o mužovi gejovi, imigrantovi, ktorý žil svoj život bez toho, aby sa niekomu ospravedlňoval. Fakt, že Freddieho a jeho príbeh dnes večer oslavujem s vami, je dôkaz toho, že presne po takýchto príbehoch dychtíme,“ povedal Rami.

Následne sa opäť vrátil k svojmu pôvodu a rodičom. „Som synom imigrantov z Egypta. Som prvá generácia Američanov a časť môjho príbehu sa píše práve teraz a je nemôžem byť viac vďačný. Tento moment je niečo, čo si budem vážiť do konca svojho života,“ dodal.

 

04:39 Na pódium prišla speváčka a herečka Barbra Streisand.

04:30 Nasleduje spomienka na všetkých tých z filmového priemyslu, ktorí nás navždy opustili. Hudbu, ktorú ste mohli počuť, zložil John Williams.

04:27 Megahit Zrodila sa hviezda má prvého Oscara! Najlepšou filmovou piesňou sa stala skladba Shallow. Lady Gaga je dojatá.

 

04:23 Film Čierny panter má na konte tretieho Oscara. Tentoraz ho získal za najlepšiu filmovú hudbu. Ocenenie si prevzal Ludwig Goransson.

04:15 Oscara za najlepší adaptovaný scenár si vyslúžili Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott a Spike Lee za film BlacKkKlansman.

04:11 Oscara za najlepší pôvodný scenár si odnášajú Nick Vallelonga, Brian Currie a Peter Farrelly za film Zelená kniha. Snímka má na konte už dve sošky.

04:07 Najlepším krátkym hraným filmom sa stáva snímka Skin.

04:02 Najočakávanejšie vystúpenie večera je za nami. Lady Gaga a Bradley Cooper si vyslúžili standing ovation!

 

03:57 V kategórii Najlepšie vizuálne efekty zvíťazil film Prvý človek.

03:50 Módny stylista a fotograf Lukáš Kimlička sa v týchto chvíľach nachádza na after party Sira Eltona Johna, ktorá je spojená s Oscarmi. Wow!

Lukáš Kimlička na oscarovej afterparty
Foto: Instagram/lukaskimlicka
 

03:47 Najlepším krátkym dokumentárnym filmom sa stal film Period. End of Sentence.

03:44 Najlepším krátkym animovaným filmom sa stáva Bao.

03:33 Ďalšie vystúpenie uviedla čerstvá držiteľka Grammy Kacey Musgraves. Pieseň s názvom When A Cowboy Trades His Spurs for Wings zaspievala dvojica Tim Blake Nelson a Willie Watson.

03:31 Najlepším animovaným filmom sa stáva Spider-Man: Paralelné svety.

03:23 Najlepším hercom vo vedľajšej úlohe sa stáva Mahershala Ali za film Zelená kniha, ktorý tak má na konte prvého Oscara.

Mahershala Ali si odnáša Oscara
Foto: Chris Pizzello/Invision/AP
 

03:20 Na pódium prišla Charlize Theron a Daniel Craig. Dvojica predstavila nominácie v kategórii Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe.

Daniel Craig a Charlize Theron
Foto: Chris Pizzello/Invision/AP
 

03:18 Víťazom v kategórii Najlepší strih sa stáva John Ottman za film Bohemian Rhapsody.

John Ottman
Foto: Jordan Strauss/Invision/AP
 

03:09 Prichádza tretie spevácke vystúpenie večera - skladbu The Place Where Lost Things Go z filmu Návrat Mary Poppins zaspievala Bette Midler. Pieseň uviedol herec Keegan-Michael Key, ktorý sa na pódium spustil zhora podobne ako Emily Blunt vo filme Návrat Mary Poppins.

Keegan-Michael Key sa spustil na lanách
Foto: Chris Pizzello/Invision/AP
 

03:06 Najlepším cudzojazyčným filmom sa stáva snímka Roma. Ide o druhú sošku Oscara pre tento film.

03:04 „Nie je ľahké byť kráľovnou,“ zavtipkovala Queen Latifah a uviedla krátku ukážku filmu Favoritka.

02:59 A hneď ďalší Oscar pre snímku Bohemian Rhapsody! Tentoraz za najlepší mix zvuku.

02:55 Snímka Bohemian Rhapsody získava prvú sošku Oscara, a to za najlepší strih zvuku.

02:52 Serena Williams uviedla krátku ukážku z filmu Zrodila sa hviezda (A Star Is Born).

02:47 Anglická herečka Emilia Clarke uviedla na pódiu speváčku Jennifer Hudson, ktorá vystúpila s piesňou I'll Fight. Je to druhé spevácke vystúpenie počas galavečera.

Jennifer Hudson - I'll Fight
Foto: Chris Pizzello/Invision/AP
 

02:44 Režisér Alfonso Cuarón si odnáša Oscara za najlepšiu kameru vo filme Roma. Ide o prvú sošku pre túto čierno-bielu snímku, ktorá je nominovaná na Oscara celkovo desaťkrát.

Alfonso Cuarón si odnáša Oscara za najlepšiu kameru
Foto: Chris Pizzello/Invision/AP
 

02:35 Oscara v kategórii Najlepšia výprava si odniesla Hannah Beachler za Čierneho pantera. Snímka má na konte už dve sošky. Ocenenie odovzdali Jennifer Lopez a Chris Evans.

02:30 Oscary pokračujú raketovou rýchlosťou. Sošku za najlepšie kostýmy si odniesla Ruth Carter za film Black Panther. Ide o prvého Oscara pre marvelovskú snímku, ktorá je nominovaná v siedmich kategóriách. Cenu odovzdala Melissa McCarthy a Brian Tyree Henry, ktorí prišli na pódium v smiešnych maskách.

Melissa McCarthy a Brian Tyree Henry
Foto: Chris Pizzello/Invision/AP
 

02:26 V kategórii Najlepšie masky zvíťazili Greg Cannom, Kate Biscoe a Patricia Dehaney za film Vice. Ide o prvého Oscara pre túto snímku, ktorá je nominovaná celkovo v ôsmich kategóriách.

02:17 Najlepším dokumentárnym filmom sa stal film Free Solo.

02:15 Nominácie v kategórii Najlepší dokumentárny film uviedla Helen Mirren a Jason Momoa.

02:11 Poznáme prvého víťaza tohtoročných Oscarov. Sošku v kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe získala Regina King za snímku If Beale Street Could Talk. Sošku odovzdala trojica žien Tina Fey, Maya Rudolph a Amy Poehler, ktoré sršali humorom. Poznamenali, že nie sú moderátorky a práve preto budú na pódiu čo najdlhšie, aby si všetci mysleli, že nimi sú.

02:00 Deväťdesiaty prvý ročník odovzdávania Oscarov odštartovala skupina Queen so spevákom Adamom Lambertom jedným z najväčších hitov We Will Rock You. Vystúpenie pokračovalo skladbou We Are The Champions.

 

01:48 V Dolby Theatre nechýba speváčka a herečka Jennifer Lopez.

Jennifer Lopez
Foto: Richard Shotwell/Invision/AP
 

01:43 Do začiatku živého prenosu odovzdávania Oscarov ostávajú posledné minúty. Medzi prítomnými hosťami je už aj speváčka Lady Gaga, ktorá prišla v čiernych šatách od Alexandra McQueena.

Lady Gaga
Foto: Jordan Strauss/Invision/AP
 

01:42 Rozhovor z červeného koberca má za sebou herec Bradley Cooper, ktorý, ako povedal, sa veľmi teší na vystúpenie. Počas večera zaspieva spoločne s Lady Gaga pieseň Shallow z filmu Zrodila sa hviezda. Bradley prišiel na odovzdávanie Oscarov s partnerkou, modelkou Irinou Shayk.

Bradely Cooper a Irina Shayk
Foto: Jordan Strauss/Invision/AP
 

01:33 Ryan Seacrest spovedá herca Ramiho Maleka, ktorý je nominovaný v kategórii Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe za stvárnenie Freddieho Mercuryho vo filme Bohemian Rhapsody. Ramiho sprevádza priateľka a herecká kolegyňa Lucy Boynton.

Lucy Boynton a Rami Malek
Foto: Richard Shotwell/Invision/AP
 

01:30 Do Dolby Theatre v LA prišla Emma Stone (30), ktorej outfit na minuloročných Oscaroch patril medzi najdiskutovanejšie. Herečka je nominovaná v kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe vo filme Favoritka.

Emma Stone
Foto: Jordan Strauss/Invision/AP
 

01:21 Rozhovor z červeného koberca absolvuje aj Glenn Close.

01:12 Charlize Theron (43) prekvapila zmenou imidžu. Na odovzdávanie Oscarov prišla ako brunetka.

Charlize Theron
Foto: Jordan Strauss/Invision/AP
 

01:07 Rozhovor má za sebou aj herečka Melissa McCarthy, ktorá na otázku, čo urobí, keď vyhrá Oscara, odpovedala, že si kúpi väčšie dvere.

01:00 Na odovzdávanie prišla aj herečka Helen Mirren (73), ktorá patrí k najväčším dámam Hollywoodu.

Helen Mirren
Foto: Jordan Strauss/Invision/AP
 

00:52 Ashley Graham neodolala a s Melissou McCarthy si urobila selfie.

Ashley Graham a Melissa McCarthy
Foto: Jordan Strauss/Invision/AP
 

00:44 V červenej róbe prišla speváčka a herečka Jennifer Hudson, ktorá takto pózovala fotografom. Počas večera vystúpi so skladbou I'll Fight.

Jennifer Hudson
Foto: Jordan Strauss/Invision/AP
 

00:42 Na červenom koberci nechýba Glenn Close, ktorá je nominovaná v kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo filme Žena.

Glenn Close
Foto: Jordan Strauss/Invision/AP
 

00:33 Druhým respondentom je americký spevák a herec Adam Lambert, ktorého spovedá plus-size modelka Ashley Graham.

00:32 Prvý rozhovor z červeného koberca absolvovala raperka a herečka Awkwafina.

00:26 Na červenom koberci je už aj Melissa McCarthy, ktorá je nominovaná v kategórii Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe za film Can You Ever Forgive Me?. Herečka prišla v nohaviciach.

Melissa McCarthy
Foto: Richard Shotwell/Invision/AP
 

00:15 Dorazila americká herečka Octavia Spencer (46), ktorá si zahrala vo filme Podoba vody, ktorý sa stal najlepším filmom 90. ročníka Oscarov.

Octavia Spencer
Foto: Jordan Strauss/Invision/AP
 

00:00 Na červenom koberci sa to začína zapĺňať hlavnými hviezdami večera. Nechýba herec Willem Dafoe (63), ktorý je nominovaný na Oscara v kategórii Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe za snímku At Eternity's Gate. Sprevádza ho manželka Giada Colagrande (43).

Willem Dafoe a Giada Colagrande
Foto: Jordan Strauss/Invision/AP
 

23:59 Medzi hosťami je už aj mexická herečka Yalitza Aparicio (25), ktorá je nominovaná v kategórii Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe za čierno-biely film Roma od režiséra Alfonsa Cuaróna.

Yalitza Aparicio
Foto: Richard Shotwell/Invision/AP
 

23:53 Do Dolby Theatre v Los Angeles dorazil americký spevák a herec Adam Lambert (37), ktorý počas galavečera vystúpi so skupinou Queen.

Adam Lambert
Foto: Jordan Strauss/Invision/AP
 

23:45 Na červenom koberci je už aj americká herečka a modelka Laura Harrier (28), ktorá si zahrala vo filmoch Spider-Man: Far From Home či Spider-Man: Homecoming. V snímke BlacKkKlansman, ktorá je nominovaná na Oscara v šiestich kategóriách, stvárnila postavu Patrice.

Laura Harrier
Foto: Jordan Strauss/Invision/AP
 

23:35 Dorazila anglická herečka Emilia Clarke (32), ktorá si zahrala hlavnú úlohu v romantickej dráme Predtým, než som ťa spoznala.

Emilia Clarke
Foto: Jordan Strauss/Invision/AP
 

23:21 Na červenom koberci je už aj americká plus-size modelka Ashley Graham (31), ktorá prišla v čiernej róbe.

Ashley Graham
Foto: Jordan Strauss/Invision/AP
 

23:00 Do losangelského Dolby Theatre prichádzajú prví hostia, medzi nimi aj moderátor Ryan Seacrest.

Ryan Seacrest
Foto: Jordan Strauss/Invision/AP
 

22:55 Na Noc Oscarov je všetko nachystané. Aj takto vyzerali prípravy na 91. ročník udeľovania najprestížnejších filmových cien: