Noc Oscarov cover

Slovenská premiéra filmu La La Land: Táto kráska prepustila Emme Stone rolu snov

23. 02 2019 08:00 | jt
La La Land
La La Land Foto: Summit Entertainment

Ako dlho museli hollywoodski herci nacvičovať dokonalé tanečné čísla?

Už v sobotu, 23. februára, vám televízia Doma ponúkne v slovenskej premiére romantický film La La Land.

Moderné poňatie klasického hollywoodskeho milostného románu umocnené skvelými pesničkami sprevádzanými veľkolepými tanečnými číslami, opisuje vášnivý milostný vzťah Mie (Emma Stone) a Sebastiana (Ryan Gosling) od nežného vzrušenia rozvíjajúcej sa lásky, až po trpké sklamanie z veľkých ambícií.

Ryan Gosling, ktorý v skutočnosti hrá na gitaru, ale kvôli vernému stvárneniu svojej role sa usilovne štyri mesiace učil hrať na klavíri, pre ABC News povedal: "Z vlastnej skúsenosti viem, že nie je jednoduché opustiť svoje rodné mesto a rodinu, aby človek mohol nasledovať svoj sen v Los Angeles, kde sú šance na jeho splnenie veľmi mizivé. Zároveň je to ten najhorší čas na to, stretnúť lásku svojho života. Ale to je presne ten moment, kedy ju moja postava stretne."

La La Land
Foto: Summit Entertainment
 

Jeden z najúspešnejších veľkofilmov roku 2016 získal množstvo ocenení, vrátane šiestich Oscarov a siedmich Zlatých glóbusov, čo je najviac v histórii odovzdávania týchto cien.

La La Land zdieľa rekord za najväčší počet nominácií na Oscara (14) s filmami Titanic (1997) a Všetko o Eve (1950).

Kvôli úlohe jazzového pianistu Ryan Gosling cvičil na klavíri šesť dní v týždni po dve hodiny denne, aby všetky scény, v ktorých hrá na klavír, mohol stvárniť skutočne on sám.

La La Land je už tretím filmom, v ktorom Ryan Gosling a Emma Stone účinkujú spolu. Prvým z nich bol romantický hit Bláznivá, hlúpa láska (2011), druhým kriminálna dráma Lovci gangstrov (2013). Je zaujímavé, že vo všetkých troch filmoch si Ryan a Emma zahrali mileneckú dvojicu.

Začínajúcu herečku Miu (Emma Stone) mala pôvodne hrať predstaviteľka Hermiony z fantasy filmov o Harrym Potterovi Emma Watson. Rolu však odmietla, pretože nakrúcanie snímky bolo v konflikte s ďalším filmom, v ktorom mala stvárniť hlavnú rolu – išlo o remake filmu Kráska a zviera. Naopak Ryan Gosling mal iróniou osudu hrať postavu Zvieraťa, ale svoje pôsobenie vo filme odmietol kvôli La La Landu.

La La Land
Foto: Summit Entertainment
 

Zápletka La La Landu sa podobá na životné skúsenosti predstaviteľky hlavnej roly Emmy Stone, ktorá sa v pätnástich rokoch odsťahovala do Los Angeles, aby tam odštartovala svoju hereckú kariéru.

Režisér Damien Chazelle mal nápad nakrútiť La La Land už v roku 2010. Počas štúdia na Harvardskej univerzite s priateľom a hudobným skladateľom Justinom Hurwitzom navštívili všetky veľké filmové štúdiá a námet im ponúkli. Štúdiá nechceli nakrútiť jazzový muzikál bez známych piesní, Chazellovi však navrhli, aby sa z postavy Sebastiána stal rockový hudobník, čo režisér rázne odmietol. Jeho predchádzajúci film Whiplash (2014) mu však našťastie priniesol kritický ohlas, ktorý potreboval na uskutočnenie svojho sna, a tak La La Land mohol vzniknúť.

Pri slávnostnom udeľovaní Oscarov v roku 2017 bol La La Land najprv vyhlásený ako víťaz kategórie Film roka. Stala sa ale chyba, Warren Beatty, ktorý mal cenu odovzdať, dostal pred nástupom na pódium zlú obálku, v ktorej bolo meno víťazky kategórie Najlepšia herečka v hlavnej úlohe, Emmy Stone. Warren so svojou kolegyňou Faye Dunaway aj napriek tomu kategórii vyhlásili a za víťaza označili práve La La Land. Všetko bolo po chvíli rozpakov uvedené na pravú mieru a Filmom roka sa stala snímka Moonlight (2016).

Tanečné čísla nacvičovala dvojica celé dva mesiace, a hoci Emma Stone už mala nejaké skúsenosti z tejto oblasti, step bol pre ňu úplnou novinkou.

Sledujte romantický film La La Land - v sobotu o 20:00, alebo v repríze v nedeľu o 17:00 na Doma!