23. 01 2018 14:35 , článok bol aktualizovaný 23. 01 2018 15:00 | dg, TASR

Film Podoba vody suverénne s najväčším počtom nominácií na Oscara

Slávnostné odovzdávanie Oscarov sa bude konať v hollywoodskom Dolby Theatre 4. marca.

Sally Hawkins (vľavo) v scéne z filmu Podoba vody
Sally Hawkins (vľavo) v scéne z filmu Podoba vody Foto: Kerry Hayes/Fox Searchlight Pictures via AP

Nominácie na tohtoročné Oscary zverejnila v utorok 23. januára Americká akadémia filmových umení a vied, ktorá ich slávnostne odovzdá v hollywoodskom Dolby Theatre 4. marca 2018. Hostiteľom prestížneho večera bude po druhý raz moderátor Jimmy Kimmel.

Veľkým favoritom 90. ročníka odovzdávania cien americkej filmovej akadémie, Oscarov, je s 13 nomináciami film Podoba vody (The Shape of Water). Fantazijná romantická dráma mexického režiséra Guillerma del Toro má šancu získať prestížne ocenenia okrem iného v kategóriách najlepší film, najlepšia réžia či najlepšia herečka v hlavnej úlohe.

K snímkam s najvyšším počtom nominácií patria aj dráma z druhej svetovej vojny Dunkirk (8) a Tri billboardy kúsok za Ebbingom (7).

Americká herečka a režisérka Greta Gerwig sa stala len piatou ženou, ktorú kedy nominovali na Oscara za najlepšiu réžiu, a to za film Lady Bird, jeden z deviatich, ktoré budú súťažiť o cenu pre najlepší film. Ďalšími sú Podoba vody, Dunkirk, Tri billboardy kúsok za Ebbingom, The Post: Aféra v Pentagone, Daj mi tvoje meno, Niť z prízrakov, Uteč a Najtemnejšia hodina.

Historickou je nominácia kameramanky Rachel Morrisonovej ako vôbec prvej ženy nominovanej na Oscara v kategórii najlepšia kamera. Vyslúžila si ju za drámu Mudbound o rasovom napätí v Mississippi.

V kategórii najlepší zahraničný film boli na Oscara nominované filmy z Čile (Fantastická žena), Ruska (Bez lásky), Libanonu (L'insulte; The Insult), Maďarska (O tele a duši) a Švédska (Štvorec).

Najlepší film

Call Me by Your Name

Darkest Hour

Dunkirk

Get Out

Lady Bird

Phantom Thread

The Post

The Shape of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri


Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe

Timothée Chalamet (Call Me by Your Name)
Daniel Day-Lewis (Phantom Thread)
Daniel Kaluuya (Get Out)
Gary Oldman (Darkest Hour)
Denzel Washington (Roman J. Israel, Esq.)

Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe

Willem Dafoe (The Florida Project)
Woody Harrelson (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Richard Jenkins (The Shape of Water)
Christopher Plummer (All the Money in the World)
Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe 

Sally Hawkins (The Shape of Water)
Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Margot Robbie (I, Tonya)
Saoirse Ronan (Lady Bird)
Meryl Streep (The Post)

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe

Mary J. Blige (Mudbound)
Allison Janney (I, Tonya)
Lesley Manville (Phantom Thread)
Laurie Metcalf (Lady Bird)
Octavia Spencer (The Shape of Water)

Najlepší režisér

Christopher Nolan (Dunkirk)
Jordan Peele (Get Out)
Greta Gerwing (Lady Bird)
Paul Thomas Anderson (Phantom Thread)
Guillermo del Toro (The Shape of Water)

Najlepšia kamera

Blade Runner 2049 (Roger Deakins)
Darkest Hour (Bruno Delbonnel)
Dunkirk (Hoyte van Hoytema)
Mudbound (Rachel Morrison)
The Shape of Water (Dan Laustsen)

Najlepšie kostýmy

Beauty and the Beast (Jacqueline Durran)
Darkest Hour (Jacqueline Durran)
Phantom Thread (Mark Bridges)
The Shape of Water (Luis Sequeira)
Victoria & Abdul (Consolata Boyle)

Najlepšie masky

Darkest Hour (Kazuhiro Tsuji, David Malinowski a Lucy Sibbick)
Victoria & Abdul
(Daniel Phillips a Lou Sheppard)
Wonder
(Arjen Tuiten)

Najlepší strih

Baby Driver (Paul Machliss a Jonathan Amos)
Dunkirk (Lee Smith)
I, Tonya (Tatiana S. Riegel)
The Shape of Water (Sidney Wolinsky)
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Jon Gregory)

Najlepšia filmová hudba

Dunkirk (Hans Zimmer)
Phantom Thread (Jonny Greenwood)
The Shape of Water (Alexandre Desplat)
Stars Wars: The Last Jedi (John Williams)
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Carter Burwell)

Najlepšia filmová pieseň

Mighty River (Mudbound)
Mystery of Love
(Call Me by Your Name)
Remember Me
(Coco)
Stand up for Something
(Marshall)
This Is Me
(The Greatest Showman)

Najlepšia výprava

Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water

Najlepší krátky animovaný film

Dear Basketball
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes

Najlepší krátky hraný film

DeKalb Elementary
The Eleven O’Clock
My Nephew Emmett
The Silent Child
Watu Wote/All of Us

Najlepší strih zvuku

Baby Driver (Julian Slater)
Blade Runner 2049 (Mark Mangini a Theo Green)
Dunkirk (Richard King a Alex Gibson)
The Shape of Water (Nathan Robitaille a Nelson Ferreira)
Star Wars: The Last Jedi (Matthew Wood a Ren Klyce)

Najlepší mix zvuku

Baby Driver (Julian Slater, Tim Cavagin a Mary H. Ellis)
Blade Runner 2049 (Ron Barlett, Doug Hemphill a Mac Ruth)
Dunkirk (Mark Weingarten, Gregg Landaker a Gary A. Rizzo)
The Shape of Water (Christian Cooke, Brad Zoem a Glen Gauthier)
Star Wars: The Last Jedi (David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce a Stuart Wilson)

Najlepšie vizuálne efekty

Blade Runner 2049 (John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover)
Guardians of the Galaxy Vol. 2 (Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner a Dan Sudick)
Kong: Skull Island (Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza a Mike Meinardus)
Star Wars: The Last Jedi (Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan a Chris Corbould)
War for the Planet of the Apes (Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon a Joel Whist)

Najlepší animovaný film

The Boss Baby
The Breadwinner
Coco
Ferdinand
Loving Vincent

Najlepší dokumentárny film

Abacus: Small Enough to Jail (Steve James, Mark Mitten a Julie Goldman)
Faces Places (Agnés Varda, JR a Rosalie Varda)
Icarus (Bryan Fogel a Dan Cogan)
Last Men in Aleppo (Feras Fayyad, Kareem Abeed a Soren Steen Jesperson)
Strong Island (Yance Ford a Joslyn Barnes)

Najlepší krátky dokumentárny film

Edith+Eddie (Laura Checkoway a Thomas Lee Wright)
Heaven is a Traffic Jam on the 405 (Frank Stiefel)
Heroin(e) (Elaine McMillion Sheldon a Kerrin Sheldon)
Knife Skills (Thomas Lennon)
Traffic Stop (Kate Davis a David Heilbroner)

Najlepší cudzojazyčný film

A Fantastic Woman (Čile)
The Insult (Libanon)
Loveless (Rusko)
On Body and Soul (Maďarsko)
The Square (Švédsko)

Najlepší pôvodný scenár

The Big Sick
Get out
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards outside Ebbing, Missouri

Najlepší adaptovaný scenár

Call Me by Your Name
The Disaster Artist
Logan
Molly’s Game
Mudbound


Komentáre ( 0)

 
Už ste čítali?